MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 21 maja 2020 roku po raz drugi odbył się w naszym zakładzie konkurs pod hasłem MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Do rywalizacji przystąpiło pięciu wychowanków. Każdy uczestnik najpierw prezentował wcześniej wybrany przez siebie fragment dowolnej powieści. Następnie losował urywek przygotowany przez organizatora konkursu i od razu głośno go odczytywał bez wcześniejszego przećwiczenia. Wychowankowie walczyli nie tylko z tremą, ale i z trudnymi tekstami, naszpikowanymi archaizmami, niełatwymi do wymówienia zbitkami zgłoskowymi ( np. trz, szcz, ższ). Wylosowali bowiem fragmenty m.in. „Krzyżaków”, „Ogniem i mieczem”, „Potopu” czy „Syzyfowych prac”. Poziom prezentacji tekstów był wyrównany i na wysokim poziomie. Zmagania czytelnicze wychowanków oceniało jury w składzie: Pan Dyrektor  Zakładu Michał Nowak, Pan Dyrektor Szkół Waldemar Buszewicz oraz pani Jolanta Szymczak, organizatorka konkursu. Jury przy ocenie brało pod uwagę płynność, wyrazistość i poprawność czytania, modulację głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych. Tytuł MISTRZA zdobył Eryk.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy!

Opracowała: J. S.

Wolontariat projekt realizowany wspólnie z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia

W czasie zagrożenia epidemiologicznego hasło “zostań w domu” dla wielu z nas oznacza pracę zdalną, edukowanie dzieci online i sporo niedogodności. A co z tymi, którzy domu nie posiadają? Jak w sytuacji pandemii wygląda życie osób w kryzysie bezdomności? Poznańska Ogrzewalnia przy ulicy Krańcowej 10 jest jednym z takich miejsc na mapie Polski, które nie zamknęło się na czas epidemii, wspierając osoby najsłabsze i najbardziej potrzebujące. Pracownicy ośrodka pomagają tym, na widok których wielu odwraca wzrok na ulicy…A przecież za każdą z tych osób stoi osobna historia, wyboista droga i nierzadko ogromna trauma.

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom Podopiecznych poznańskiej noclegowni dla bezdomnych prowadzonej przez CARITAS, Zakład Poprawczy w Poznaniu przy współpracy z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia przekazał w dniu 14 maja br. 150 maseczek dla Osób w kryzysie bezdomności. Maseczki przygotowane zostały przez grupę Wolontariuszy z Zakładu, których w Ogrzewalni reprezentowali Sylwester i Rafał wraz z Dyrektorem, Panem Michałem Nowakiem. Maseczki przekazane zostały na ręce Kierownik Placówki Pani Anny Michalak i Pracowników Ogrzewalni. Cieszymy się ogromnie, że razem mogliśmy zrobić dużo dobrego! “Pomagając innym, pomagamy sobie” 🙂

Opracował: M. J.

« 1 z 2 »

Dzień Zwycięstwa

W dniu dzisiejszym na terenie naszej placówki odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Zwycięstwa. Pracownicy wraz z naszymi podopiecznymi uczcili ten jakże ważny dzień. Po krótkim wprowadzeniu ochotnicy odczytali fragmenty tekstów oraz wzięli udział w dyskusji. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych oraz prawdy historycznej  wśród naszej młodzieży jest dla nas bardzo istotne. Współpraca z poznańskim odziałem IPN daje nam możliwości czerpania z ich źródeł wiedzy i informacji, które na bieżąco przekazujemy młodzieży. Dzieje naszego narodu są burzliwe ale również inspirujące. Dzień ten  co prawda obchodzony jest w całej Europie, a dla nas, Polaków, data ta jest bardzo ważna. Jednocześnie przypomnieliśmy, iż ten dzień nie był końcem II Wojny Światowej – walki nadal trwały w innych częściach świata. Wspomnieliśmy miejsca martyrologii narodu polskiego oraz wydarzenia które zmieniły losy wojny, a głównym przesłaniem zebrania było „nigdy więcej” uroczystość zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Opracowali: M. J. i K. M.