Wyprawa na grzyby – 24.10.2020

Kolejna wyprawa na grzyby w ramach kółka przyrodniczego. Tym razem w okolice Wielkopolskiego Parku Narodowego. Udało się znaleźć podgrzybki, maślaki, żółtki oraz kanie.

Opracował: K. W.

Wyprawa na ryby – 11.10.2020

Dnia 11 października w ramach kółka przyrodniczo-wędkarskiego udało nam się wybrać na ryby do Gospodarstwa Rybackiego w Bogucinie. Pogoda dopisała jednak ryby tego dnia nie brały. Mieliśmy tylko jedno branie a na całym łowisku na piętnastu wędkarzy złapano tylko dwa karpie. Jednak ważne jest to, że miło spędziliśmy czas na łonie przyrody.

Opracował: K. W.

Wycieczka Grzyby – 24.09.2020

Dnia 24 września miała miejsce wyprawa na grzybobranie. W wyjeździe udział wzięli wychowankowie aktywnie działający w Zakładowym Kółku Przyrodniczym. Udało nam się znaleźć podgrzybki i kanie. Widzieliśmy też sarny i zaskrońca. Miejscem grzybobrania były lasy Nadleśnictwa Babki.

Opracował: K. W.

Wycieczka na Cytadelę

W dniu 28.10.2019r. wychowankowie: Rafał, Dominik, Sylwester, Jakub, Krzysztof, Piotr i Eryk pod opieką wychowawcy Konrada Maciejaszka, uczestniczyli w popołudniowej wycieczce na Cytadelę. Wychowawca podczas wycieczki przedstawił historię powstawania poznańskich fortyfikacji, zmierzchu ich znaczenia na przełomie XIX i XX wieku oraz oblężenia i upadku Festung Posen w 1945r. Chłopcy byli bardzo zainteresowani tematyką zajęć, zadawali moc pytań oraz wyrazili chęć zwiedzenia podziemi prawdziwego fortu.

Autor: Konrad Maciejaszek

Wycieczka do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

W dniu 18.10. 2019r. wychowankowie: Rafał, Dominik, Sylwester, Krzysztof i Jakub, pod opieką dyrektora zakładu Michała Nowaka oraz wychowawcy Konrada Maciejaszka, zwiedzili Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Muzeum posiada nową siedzibę znajdującą się przy ul. 3 Pułku Lotniczego, na poznańskiej Ławicy. Wycieczka została zorganizowana w ramach prowadzonego w zakładzie programu edukacji patriotycznej. Celem wycieczki było zapoznanie wychowanków z dziejami oręża polskiego, z chlubnymi tradycjami polskiej kawalerii i etosem polskich wojsk pancernych, które są w prostej linii spadkobiercą tradycji ułańskich. Chłopcy mieli okazję na własne oczy zobaczyć i dotknąć wozów bojowych, które dotąd mogli jedynie obejrzeć w telewizji. W naszej pamięci pozostanie spotkanie z ludźmi, bez których to muzeum nie było by tym, czym jest. A jest ono wspaniale zorganizowaną przestrzenią wystawową, z której muzealnicy-pasjonaci mogą być naprawdę dumni. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie historyka polskiej wojskowości Pana Zbigniewa Kiełba o tym, że ,,Warto spotykać w życiu ludzi z pasją. Pasją, która nie tylko inspiruje, ale również pomaga żyć, czyniąc to nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem”.

Autor: Konrad Maciejaszek

Dzień Sportu

W dniu 3 czerwca odbył się po raz pierwszy w naszym zakładzie Dzień Sportu. Wychowawcy przygotowali szereg ciekawych konkurencji. Wychowankowie mieli okazje sprawdzić się w następujących konkurencjach: cross-fit, rzut piłką lekarską, wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc, ergometr. Wszystkie konkurencje były punktowane w zależności od zajętego miejsca. Całą klasyfikacje wygrał wychowanek grupy VI, drugie miejsce zajął wychowanek grupy III.

Został rozegrany również turniej w tenisie stołowym o mistrzostwo Zakładu. I miejsce w zawodach zajął wychowanek grupy VI, który był najlepszy w konkurencjach sprawnościowych. Na zakończenie został rozegrany turniej w piłce halowej. Do rywalizacji przystąpili wychowankowie grupy III, VI i wychowawcy internatu, których wzmocnili dyrektorzy. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli wychowankowie grupy VI, drugie miejsce kadra zakładu i trzecie grupa III.

Dla najlepszych zostały ufundowane cenne nagrody, a dla każdego uczestnika drobne upominki i słodkie smakołyki. Na zakończenie dnia sportu dla wszystkich czekały pyszne kiełbaski z rożna.

Autor: Mariusz Cielecki

Wycieczka szkolna maj 2019

W dniach 28-30 maja 2019 r. trzech naszych wychowanków pod opieką pani Jolanty Szymczak i pana Krzysztofa Wojtkowiaka wzięło udział w wycieczce szkolnej.

Najpierw zatrzymaliśmy się w Olsztynie, gdzie obejrzeliśmy seans w Planetarium i spacerkiem przeszliśmy przez Stare Miasto. Podobno, gdy się potrze nos Kopernikowi siedzącemu na ławeczce, to przyniesie szczęście. Dlatego każdy z nas obowiązkowo uczynił ten gest. Następnie zatrzymaliśmy się w Świętej Lipce. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Dziś znajduje się tu przepiękna barokowa bazylika. Kolejny punkt wycieczki to Wilczy Szaniec – ruiny głównej kwatery Adolfa Hitlera w latach 1941-1944. Tu zatrzymaliśmy się na noc.

Rano w towarzystwie fantastycznego przewodnika pana  Jarka Sztabińskiego zwiedziliśmy pieszo I strefę, a sztabowozem SdKfz 247 b strefę III. Mimo najazdu na minę wszyscy uszliśmy z życiem. Drugą część dnia spędziliśmy w Giżycku. W promieniach słonecznych otuleni wiatrem odbyliśmy rejs po jeziorze Niegocin na Wyspę Miłości. Następnie pokonując 129 stopni znaleźliśmy się na najwyższej kondygnacji Wieży Ciśnień, skąd podziwialiśmy panoramę miasta i mazurskie krajobrazy. Po tych atrakcjach wróciliśmy do bazy noclegowej.

W ostatnim dniu zajrzeliśmy do Parku Etnograficznego w Olsztynku, gdzie na powierzchni 94 ha zgromadzono 74 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Ostatnim przystankiem na naszej trasie był Grunwald – pole zwycięskiej bitwy 15 lipca 1410. Tu zwiedziliśmy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i spróbowaliśmy swoich sił w strzelaniu z łuku. Dobrze że wojownicy polsko-litewscy nie trafiali do celu tak jak my, bo wynik bitwy mógłby być zupełnie inny…

I tak, pełni wrażeń, wypoczęci szczęśliwie wróciliśmy do placówki. To gdzie jedziemy za rok?

Autor: Jolanta Szymczak

« 1 z 2 »

Wycieczka do ZOO 22.05.2019

Dnia 22 maja 2019 roku pięciu wychowanków grupy VI wzięło udział w wycieczce do ZOO Wrocławskiego.  Niewątpliwie główną atrakcją ZOO jest nowoczesne Oceanarium i Afrykarium. Wychowankowie mieli okazję oglądać z bliska rekiny, hipopotamy, lwy oraz wiele innych zwierząt. Wycieczka miała znaczny walor edukacyjny, wychowankowie poznali wiele gatunków zwierząt.

Autor: Karol Wojtkowiak

« 1 z 2 »

Wizyta w Palmiarni 10.04.2019

Dnia 10 kwietnia 2019 roku wychowankowie gr. VI, Sebastian i Piotr wraz z wychowawcą odwiedzili Wystawę Żywych Motyli Egzotycznych. Wystawa miała miejsce w Palmiarni Poznańskiej. Część palmiarni była odgrodzona drobną siatką i można było spacerować wśród latających motyli. Uwagę wychowanków przykuł sposób pożywiania się motyli. Motyle piły sok ze świeżych owoców.

Autor: Karol Wojtkowiak

“Rekordowa dziesiątka” 10.03.2019

Drużyna Szpiku ZP Szpiki rozpoczęła sezon biegowy. Tradycyjnie jak co roku nasi wychowankowie wraz z wychowawcą uczestniczyli w popularnym w całej Polsce biegu ulicznym na 10 km “Rekordowa dziesiątka” (dawna Maniacka). W imprezie brało udział 5 tysięcy uczestników. ZP Szpiki reprezentowało 4 wychowanków i jeden wychowawca. Nasi wychowankowie jak zawsze pokazali ducha walki i drzemiący w nich potencjał co przełożyło się na bardzo dobre czasy. Całej naszej drużynie udało się zmieścić w 1 godzinie. Nieletni uzyskali czasy: 46,02 min, 49,05 min, 52,40 min, 53,28 min i wychowawca 59,31 min.

Autor tekstu: Mariusz Cielecki