MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 21 maja 2020 roku po raz drugi odbył się w naszym zakładzie konkurs pod hasłem MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Do rywalizacji przystąpiło pięciu wychowanków. Każdy uczestnik najpierw prezentował wcześniej wybrany przez siebie fragment dowolnej powieści. Następnie losował urywek przygotowany przez organizatora konkursu i od razu głośno go odczytywał bez wcześniejszego przećwiczenia. Wychowankowie walczyli nie tylko z tremą, ale i z trudnymi tekstami, naszpikowanymi archaizmami, niełatwymi do wymówienia zbitkami zgłoskowymi ( np. trz, szcz, ższ). Wylosowali bowiem fragmenty m.in. „Krzyżaków”, „Ogniem i mieczem”, „Potopu” czy „Syzyfowych prac”. Poziom prezentacji tekstów był wyrównany i na wysokim poziomie. Zmagania czytelnicze wychowanków oceniało jury w składzie: Pan Dyrektor  Zakładu Michał Nowak, Pan Dyrektor Szkół Waldemar Buszewicz oraz pani Jolanta Szymczak, organizatorka konkursu. Jury przy ocenie brało pod uwagę płynność, wyrazistość i poprawność czytania, modulację głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych. Tytuł MISTRZA zdobył Eryk.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy!

Opracowała: J. Szymczak

Wolontariat projekt realizowany wspólnie z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia

W czasie zagrożenia epidemiologicznego hasło “zostań w domu” dla wielu z nas oznacza pracę zdalną, edukowanie dzieci online i sporo niedogodności. A co z tymi, którzy domu nie posiadają? Jak w sytuacji pandemii wygląda życie osób w kryzysie bezdomności? Poznańska Ogrzewalnia przy ulicy Krańcowej 10 jest jednym z takich miejsc na mapie Polski, które nie zamknęło się na czas epidemii, wspierając osoby najsłabsze i najbardziej potrzebujące. Pracownicy ośrodka pomagają tym, na widok których wielu odwraca wzrok na ulicy…A przecież za każdą z tych osób stoi osobna historia, wyboista droga i nierzadko ogromna trauma.

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom Podopiecznych poznańskiej noclegowni dla bezdomnych prowadzonej przez CARITAS, Zakład Poprawczy w Poznaniu przy współpracy z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia przekazał w dniu 14 maja br. 150 maseczek dla Osób w kryzysie bezdomności. Maseczki przygotowane zostały przez grupę Wolontariuszy z Zakładu, których w Ogrzewalni reprezentowali Sylwester i Rafał wraz z Dyrektorem, Panem Michałem Nowakiem. Maseczki przekazane zostały na ręce Kierownik Placówki Pani Anny Michalak i Pracowników Ogrzewalni. Cieszymy się ogromnie, że razem mogliśmy zrobić dużo dobrego! “Pomagając innym, pomagamy sobie” 🙂

Opracował: M. Jankowski

« 1 z 2 »

Dzień Zwycięstwa

W dniu dzisiejszym na terenie naszej placówki odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Zwycięstwa. Pracownicy wraz z naszymi podopiecznymi uczcili ten jakże ważny dzień. Po krótkim wprowadzeniu ochotnicy odczytali fragmenty tekstów oraz wzięli udział w dyskusji. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych oraz prawdy historycznej  wśród naszej młodzieży jest dla nas bardzo istotne. Współpraca z poznańskim odziałem IPN daje nam możliwości czerpania z ich źródeł wiedzy i informacji, które na bieżąco przekazujemy młodzieży. Dzieje naszego narodu są burzliwe ale również inspirujące. Dzień ten  co prawda obchodzony jest w całej Europie, a dla nas, Polaków, data ta jest bardzo ważna. Jednocześnie przypomnieliśmy, iż ten dzień nie był końcem II Wojny Światowej – walki nadal trwały w innych częściach świata. Wspomnieliśmy miejsca martyrologii narodu polskiego oraz wydarzenia które zmieniły losy wojny, a głównym przesłaniem zebrania było „nigdy więcej” uroczystość zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

Opracowali: M. Jankowski i K. Mysakowski

Wizyta przedstawiciela Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w ZP 27.04.2020

W dniu dzisiejszym nasz Zakład odwiedziła Pani Agnieszka z Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, która podarowała nam maseczki ochronne. Ten wspaniały podarunek przygotowany przez grupę wolontariuszy z Jadłodzielni – Mosina, z całą pewnością bardzo się przyda, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie. Podczas wizyty miało również miejsce spotkanie Pani Agnieszki z Dyrektorem placówki – Panem Michałem Nowakiem. Podczas rozmowy zostały ustalone kwestie dotyczące współpracy, dzięki której nie tylko jeszcze bardziej zacieśnimy więzi z podmiotami już z nami współpracującymi, ale również będziemy mieli okazję im pomóc co jak wiadomo, nie jest nam obce. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

Opracował: M. Jankowski

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Gdzie wynaleziono papier? Kto rozpowszechnił sztukę drukowania? Co to jest reprint? Jak się nazywa wykaz błędów dołączonych do książki? Między innymi z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Do rywalizacji z zaangażowaniem przystąpiło trzynastu wychowanków. Pierwsze miejsce zajął Dominik, na drugim znalazło się aż trzech laureatów: Szymon, Kacper i Sebastian, a trzecie miejsce przypadło Erykowi. Dziękujemy za udział, a nagrodzonym gratulujemy!

Opracowała: J. Szymczak

Śniadanie wielkanocne

W dniu 12.04.2020 odbyło się spotkanie pracowników i wychowanków podczas wspólnego śniadania wielkanocnego. Mimo że Święta Wielkanocne spędzamy z dala od najbliższych to staramy się, aby przebiegły one w spokojnej i rodzinnej atmosferze.

Wolontariat w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia 10.03.2020

W dniu dzisiejszym w zajęciach terapeutycznych z hipoterapii na terenie Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku oprócz naszych wolontariuszy brali udział podopieczni WTZ ze Śremu. Pogoda oraz malowniczy krajobraz była dodatkową atrakcją zajęć. Dziękujemy za zaproszenie oraz możliwość udziału w zajęciach.

Opracował: M. Jankowski

« 1 z 2 »

Wolontariat w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia 07.03.2020

Rafał, Sylwester oraz Piotr brali dzisiaj aktywny udział podczas zajęć z hipoterapii w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku.  Co daje pozytywnego hipoterapia  dzisiaj mogła doświadczyć na sobie duża ilość osób która odwiedziła przyjazne progi Fundacji. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w tych zajęciach.

Opracował: M. Jankowski