Wycieczka na Cytadelę

W dniu 28.10.2019r. wychowankowie: Rafał, Dominik, Sylwester, Jakub, Krzysztof, Piotr i Eryk pod opieką wychowawcy Konrada Maciejaszka, uczestniczyli w popołudniowej wycieczce na Cytadelę. Wychowawca podczas wycieczki przedstawił historię powstawania poznańskich fortyfikacji, zmierzchu ich znaczenia na przełomie XIX i XX wieku oraz oblężenia i upadku Festung Posen w 1945r. Chłopcy byli bardzo zainteresowani tematyką zajęć, zadawali moc pytań oraz wyrazili chęć zwiedzenia podziemi prawdziwego fortu.

Autor: Konrad Maciejaszek

Wycieczka do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

W dniu 18.10. 2019r. wychowankowie: Rafał, Dominik, Sylwester, Krzysztof i Jakub, pod opieką dyrektora zakładu Michała Nowaka oraz wychowawcy Konrada Maciejaszka, zwiedzili Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Muzeum posiada nową siedzibę znajdującą się przy ul. 3 Pułku Lotniczego, na poznańskiej Ławicy. Wycieczka została zorganizowana w ramach prowadzonego w zakładzie programu edukacji patriotycznej. Celem wycieczki było zapoznanie wychowanków z dziejami oręża polskiego, z chlubnymi tradycjami polskiej kawalerii i etosem polskich wojsk pancernych, które są w prostej linii spadkobiercą tradycji ułańskich. Chłopcy mieli okazję na własne oczy zobaczyć i dotknąć wozów bojowych, które dotąd mogli jedynie obejrzeć w telewizji. W naszej pamięci pozostanie spotkanie z ludźmi, bez których to muzeum nie było by tym, czym jest. A jest ono wspaniale zorganizowaną przestrzenią wystawową, z której muzealnicy-pasjonaci mogą być naprawdę dumni. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie historyka polskiej wojskowości Pana Zbigniewa Kiełba o tym, że ,,Warto spotykać w życiu ludzi z pasją. Pasją, która nie tylko inspiruje, ale również pomaga żyć, czyniąc to nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem”.

Autor: Konrad Maciejaszek

Wycieczka szkolna maj 2019

W dniach 28-30 maja 2019 r. trzech naszych wychowanków pod opieką pani Jolanty Szymczak i pana Krzysztofa Wojtkowiaka wzięło udział w wycieczce szkolnej.

Najpierw zatrzymaliśmy się w Olsztynie, gdzie obejrzeliśmy seans w Planetarium i spacerkiem przeszliśmy przez Stare Miasto. Podobno, gdy się potrze nos Kopernikowi siedzącemu na ławeczce, to przyniesie szczęście. Dlatego każdy z nas obowiązkowo uczynił ten gest. Następnie zatrzymaliśmy się w Świętej Lipce. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Dziś znajduje się tu przepiękna barokowa bazylika. Kolejny punkt wycieczki to Wilczy Szaniec – ruiny głównej kwatery Adolfa Hitlera w latach 1941-1944. Tu zatrzymaliśmy się na noc.

Rano w towarzystwie fantastycznego przewodnika pana  Jarka Sztabińskiego zwiedziliśmy pieszo I strefę, a sztabowozem SdKfz 247 b strefę III. Mimo najazdu na minę wszyscy uszliśmy z życiem. Drugą część dnia spędziliśmy w Giżycku. W promieniach słonecznych otuleni wiatrem odbyliśmy rejs po jeziorze Niegocin na Wyspę Miłości. Następnie pokonując 129 stopni znaleźliśmy się na najwyższej kondygnacji Wieży Ciśnień, skąd podziwialiśmy panoramę miasta i mazurskie krajobrazy. Po tych atrakcjach wróciliśmy do bazy noclegowej.

W ostatnim dniu zajrzeliśmy do Parku Etnograficznego w Olsztynku, gdzie na powierzchni 94 ha zgromadzono 74 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Ostatnim przystankiem na naszej trasie był Grunwald – pole zwycięskiej bitwy 15 lipca 1410. Tu zwiedziliśmy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i spróbowaliśmy swoich sił w strzelaniu z łuku. Dobrze że wojownicy polsko-litewscy nie trafiali do celu tak jak my, bo wynik bitwy mógłby być zupełnie inny…

I tak, pełni wrażeń, wypoczęci szczęśliwie wróciliśmy do placówki. To gdzie jedziemy za rok?

Autor: Jolanta Szymczak

« 1 z 2 »

Wycieczka do ZOO 22.05.2019

Dnia 22 maja 2019 roku pięciu wychowanków grupy VI wzięło udział w wycieczce do ZOO Wrocławskiego.  Niewątpliwie główną atrakcją ZOO jest nowoczesne Oceanarium i Afrykarium. Wychowankowie mieli okazję oglądać z bliska rekiny, hipopotamy, lwy oraz wiele innych zwierząt. Wycieczka miała znaczny walor edukacyjny, wychowankowie poznali wiele gatunków zwierząt.

Autor: Karol Wojtkowiak

« 1 z 2 »

Wizyta w Palmiarni 10.04.2019

Dnia 10 kwietnia 2019 roku wychowankowie gr. VI, Sebastian i Piotr wraz z wychowawcą odwiedzili Wystawę Żywych Motyli Egzotycznych. Wystawa miała miejsce w Palmiarni Poznańskiej. Część palmiarni była odgrodzona drobną siatką i można było spacerować wśród latających motyli. Uwagę wychowanków przykuł sposób pożywiania się motyli. Motyle piły sok ze świeżych owoców.

Autor: Karol Wojtkowiak

Wycieczka do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie

Dnia 21 października 2018 roku wychowankowie gr. VI – Mateusz, Kuba i Marek wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę edukacyjno – rekreacyjna do Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Podczas wycieczki nieletni poznali gatunki zwierząt gospodarskich oraz ich zwyczaje i typowe zachowania. Szczególną uwagę nieletnich przykuła walka byków. Nieletni poznali wiele zagadnień z szeroko rozumianego rolnictwa i przemysłu, historię rozwoju i skalę postępu technologicznego. Różnego typu maszyny rolnicze i przemysłowe. Zwieńczeniem wycieczki było wejście na wieżę Bierbaumów (mauzoleum rodzinne) skąd z wysoka obserwowali okolicę w tym Wielkopolski Park Narodowy.

Autor tekstu: Karol Wojtkowiak

Wycieczka do Starego ZOO

Dnia 17 października 2018 roku wychowankowie gr. VI – Mateusz, Kuba i Marek wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę edukacyjno – rekreacyjna do Starego ZOO w Poznaniu. Podczas wycieczki nieletni poznali nowe gatunki zwierząt oraz ich zwyczaje i typowe zachowania. Szczególną uwagę nieletnich przykuły jeżozwierze.

Autor tekstu: Karol Wojtkowiak

Wycieczka szkolna

W dniach 5-7 czerwca trzech wychowanków z dwoma wychowawcami brało udział w trzydniowej wycieczce szkolnej. W pierwszym dniu zwiedzili Zamek Ogrodzieniec, podziwiali Pustynię Błędowską i przemierzali podziemnym labiryntem Jaskini Wierzchowskiej. Dzień drugi poświęcili na zwiedzanie Wadowic i byłego obozu Auschwitz-Birkenau.

W ostatnim dniu wędrowali po podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka” oraz zawitali na Rynek Główny w Krakowie. Zarówno wymarzona pogoda, jak i dobre humory towarzyszyły uczestnikom podczas całej wyprawy.

Wielka Pętla Wielkopolski

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku udało nam się wypłynąć w rejs po Wielkiej Pętli Wielkopolski. Nasi majtkowie świetnie poradzili sobie ze sterowaniem, śluzami, cumowaniem oraz silnikiem, który szwankował od czasu do czasu. Nową łodzią tygodniowa wyprawa po Warcie i Noteci minęła zbyt szybko.

WYPRAWA NA DORSZE KOŁOBRZEG 2017

W zorganizowanej przez wychowawcę Przemysława Frąckowiaka wyprawie na dorsze wzięli udział członkowie wędkarskiego koła zainteresowań. Podczas wycieczki wychowankowie mogli spędzić kilkanaście godzin na kutrze rybackim i spróbować swoich sił w trochę innym niż zazwyczaj wędkowaniu.

Czytaj dalej WYPRAWA NA DORSZE KOŁOBRZEG 2017